Ziua Educaţiei Nonformale, anul acesta a început pe 11 şi s-a desfăşurat inclusiv în 12 octombrie.
Pentru elevi:
Învățăm jucându-ne...Bazat pe tehnica
"sculptura familială", jocul presupune ca elevii, împărţiţi în grupuri,
să îşi împartă rolurile membrilor unei familii. Membrii "familiei" se
vor aşeza într-un grup statuar cu sens; fiecare membru îi aşează pe
ceilalţi într-un tablou semnificativ.
Astfel, fiecare va portretiza - în termeni de spaţiu, postură şi atitudine - percepţiile personale despre familie.
Pentru profesori:
Fii profesor nonformal! "Planul de acţiune în 5 paşi"este o
metodă centrată pe găsirea de soluţii la anumite probleme (personale sau
ale grupului/ comunităţii de apartenenţă, indiferent de natura
problemei); îmbină aplicarea mai multor tehnici (reflecţia individuală,
simbolizarea, vizualizarea...) cu feed-back-ul primit de la ceilalţi
participanţi; aplicarea acestei metode oferă oportunitatea de a alege
soluţia optimă pentru rezolvarea unei probleme, dar mai ales de a alege
calea cea mai bună pentru punerea ei în practică.
Se realizeaza prin:
-experimentarea simbolică a abordării problemelor reale
-îmbinarea proiectării imaginare cu experimentarea directă (simţuri şi acţiuni) a rezolvării unei probleme
-facilitarea schimbului de opinii, de experienţă
Este o metodă simplă, flexibilă, de aceea ea poate fi folosită în orice context.
duminică, 13 octombrie 2013
marți, 1 octombrie 2013
Rezolvare problemă clasa a IV-a (IV)
An şcolar nou, topic nou - de fapt tot cel vechi, dar alt episod.
Din păcate, observ că numărul de cereri de ajutor este la fel de mare; că părinţii nu iau atitudine, în sensul de a solicita sprijin învăţătorului clasei când constată că nu a înţeles copilul ce şi cum e cu rezolvările de probleme; că nimeni altcineva din cititorii / vizitatorii de pe aici nu ajută pe nimeni; că unele probleme care deja au rezolvări scrise nu sunt luate în seamă.
Prin urmare: postaţi, solicitaţi şi oferiţi ajutor, citiţi ce s-a mai scris... învăţaţi-i pe copii să pescuiască, nu le mai daţi peştele gata prins şi gătit...
Succes în noul an şcolar!
Din păcate, observ că numărul de cereri de ajutor este la fel de mare; că părinţii nu iau atitudine, în sensul de a solicita sprijin învăţătorului clasei când constată că nu a înţeles copilul ce şi cum e cu rezolvările de probleme; că nimeni altcineva din cititorii / vizitatorii de pe aici nu ajută pe nimeni; că unele probleme care deja au rezolvări scrise nu sunt luate în seamă.
Prin urmare: postaţi, solicitaţi şi oferiţi ajutor, citiţi ce s-a mai scris... învăţaţi-i pe copii să pescuiască, nu le mai daţi peştele gata prins şi gătit...
Succes în noul an şcolar!
marți, 27 august 2013
Şcoala din vacanţă- vara lui 2013
Vara este pe sfârşite, la fel şi vacanţa...
Ca de fiecare dată în ultimii 4 ani, dascălii învaţă când elevii lor nu mai sunt la şcoală. Pentru că este dificil să descriu în cuvinte toată energia şi toată bucuria cu care colegii mei participă la astfel de activităţi, las imaginile să vorbească...
Gazdele noastre din acest an: Casa Corpului Didactic Dâmboviţa şi Şcoala Gimnazială "Tudor Vladimirescu" din Târgovişte.
Ca de fiecare dată în ultimii 4 ani, dascălii învaţă când elevii lor nu mai sunt la şcoală. Pentru că este dificil să descriu în cuvinte toată energia şi toată bucuria cu care colegii mei participă la astfel de activităţi, las imaginile să vorbească...
Gazdele noastre din acest an: Casa Corpului Didactic Dâmboviţa şi Şcoala Gimnazială "Tudor Vladimirescu" din Târgovişte.
sâmbătă, 9 februarie 2013
Patrula de reciclare
Ediția a II-a, ediție la care ne-am înscris să participăm și noi. 34 de elevi de la Școala Gimnazială nr. 2 Picior de Munte, coordonați de d. înv. Liliana Liciu.
Este vorba despre un program educațional în care învățăm să avem grijă de mediul înconjurător, colectând deșeuri electrice. De asemenea, vom desfășura diverse activități prin care îi vom ajuta pe colegii și pe membrii familiilor noastre să înțeleagă unele din cauzele poluării mediului și să conștientizeze faptul că reducerea acesteia depinde de fiecare dintre noi.
Este vorba despre un program educațional în care învățăm să avem grijă de mediul înconjurător, colectând deșeuri electrice. De asemenea, vom desfășura diverse activități prin care îi vom ajuta pe colegii și pe membrii familiilor noastre să înțeleagă unele din cauzele poluării mediului și să conștientizeze faptul că reducerea acesteia depinde de fiecare dintre noi.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
